Večerná exkurzia

Večerná exkurzia je pozorovanie aktuálne dostupných objektov blízkeho i vzdialeného vesmíru pomocou ďalekohľadu. Koná sa len v prípade priaznivého počasia.

astroicons vedľa seba

Teleskopické pozorovania pre verejnosť realizujeme na hvezdárni v Humennom v pracovné stredy a piatky. Čas začiatku pozorovania je počas roka rozvrhnutý nasledovne:

  • október – marec   — 20.00 hod.
  • apríl – september — 21.00 hod.

Prosíme o dodržanie času Vášho príchodu na pozorovanie.


Vzhľadom na veľmi nízku úroveň svetelného smogu odporúčame ako miesto pre večernú exkurziu zvoliť Astronomické observatórium na Kolonickom sedle. Večerné exkurzie tu vybavujeme výlučne na objednávku.

V prípade nepriaznivého počasia môže byť návštevníkom ponúknutý náhradný program v planetáriu (pre minimálne 15 osôb).

Upozorňujeme, že ak sa rozhodnete pre večernú exkurziu na AO na Kol.sedle, je pravdepodobné, že budú prebiehať aj odborné pozorovania. Prosíme, berte na to ohľad a prispôsobte svoj príchod tak aby ste pozorovania nerušili. Ak prídete autom, na parkovisko pred areálom sa dostavte so zapnutými iba stretávacími (ideálne len parkovacími) svetlami. Príďte s vhodným časovým predstihom aby sa Vaše oči prispôsobili tme a pre dobrú akomodáciu oka nepoužívajte zdroje svetla (sem patrí aj rozsvietený displej mobilu). Ohláste sa zvončekom pracovníkovi observatória a vyčkajte na jeho príchod. Sami nevstupujte do areálu.
Počas pozorovania nepoužívajte zdroje bieleho svetla!

Vhodné pre: menšie skupiny verejnosti, školy (po dohode)

Trvanie: 60 – 75 min.

Cena:   3€ / dospelý;   2€ / dieťa, študent

Na večernú exkurziu je potrebné objednať sa najneskôr do 14.00 hod. daného dňa!

Rezervácia termínu pre menšiu skupinu (do 10 osôb) → Rezervačný kalendár.
Rezervácia termínu pre väčšiu skupinu → použite tento formulár.

Zopár tipov:

  1. Na večernú exkurziu nie je vhodné obdobie okolo splnu Mesiaca (± 5 dní), keďže Mesiac prežiari oblohu a slabšie, difúznejšie objekty zaniknú v jeho svite.
  2. Pred objednávkou je vhodné si pozrieť predpoveď počasia 😉
  3. Ak si potrebujete počas pozorovania posvietiť, použite na to červené svetlo (červená baterka, displej mobilu svietiaci načerveno pomocou aplikácie). Nenarušíte tým akomodáciu oka (prispôsobenie zraku na tmu).
  4. Vyzbrojte sa obuvou a oblečením pre nižšie teploty.