Večerné pozorovania oblohy

Pri večerných pozorovaniach sa venujeme observácii aktuálne dostupných objektov blízkeho i vzdialeného vesmíru pomocou ďalekohľadu a orientácii na oblohe. Konajú sa len v prípade priaznivého počasia.

astroicons vedľa seba

Teleskopické pozorovania pre verejnosť realizujeme na hvezdárni v Humennom v pracovné stredy a piatky. Čas začiatku pozorovania je počas roka rozvrhnutý nasledovne:

  • október – marec   — začiatok o 20.00 hod.
  • apríl – september — začiatok o 21.00 hod.

Prosíme o dodržanie času Vášho príchodu na pozorovanie.


Vzhľadom na veľmi nízku úroveň svetelného smogu odporúčame ako miesto pre pozorovanie oblohy zvoliť Astronomické observatórium na Kolonickom sedle. Večerné pozorovania oblohy tu vybavujeme výlučne na objednávku.

V prípade nepriaznivého počasia môže byť návštevníkom ponúknutý náhradný program v planetáriu (pre minimálne 15 osôb).

Upozorňujeme, že ak sa rozhodnete pre večerné pozorovanie na AO na Kol.sedle, je pravdepodobné, že budú prebiehať aj odborné pozorovania. Prosíme Vás, berte na to ohľad a prispôsobte svoj príchod tak aby ste pozorovania nerušili. Ak prídete autom, na parkovisko pred areálom sa dostavte so zapnutými iba stretávacími (ideálne len parkovacími) svetlami. Príďte s vhodným časovým predstihom aby sa Vaše oči prispôsobili tme a pre dobrú akomodáciu oka nepoužívajte zdroje svetla (ani mobilný telefón). Ohláste sa zvončekom pracovníkovi observatória a vyčkajte na jeho príchod. Sami nevstupujte do areálu.
Počas pozorovania nepoužívajte zdroje bieleho svetla!

Vhodné pre: menšie skupiny verejnosti, školy (po dohode)

Trvanie: 60 – 75 min.

Cena:   3€ / dospelý;   2€ / dieťa, študent

Na večernú exkurziu je potrebné objednať sa najneskôr do 14.00 hod. daného dňa!

Pre rezerváciu termínu použite tento formulár.
Pre rezerváciu termínu na letné obdobie (20.6. – 25.9.) bude včas zverejnený osobitný rezervačný kalendár.

Zopár tipov:

  1. Na večernú exkurziu nie je vhodné obdobie okolo splnu Mesiaca (± 5 dní), keďže Mesiac prežiari oblohu a slabšie, difúznejšie objekty zaniknú v jeho svite.
  2. Pred objednávkou je vhodné si pozrieť predpoveď počasia 😉
  3. Ak si potrebujete počas pozorovania posvietiť, použite na to červené svetlo (červená baterka, displej mobilu svietiaci načerveno pomocou aplikácie). Nenarušíte tým akomodáciu oka (prispôsobenie zraku na tmu).
  4. Vyzbrojte sa obuvou a oblečením pre nižšie teploty.