V súčasnosti najviac spomínaným astronomickým objektom oblohy je kométa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), ktorej fotografie zapĺňajú sociálne siete a webové stránky. Počasie nám umožnilo kométu pozorovať aj odfotografovať z Humenného 13. a 14. októbra 2024.
Kométa prešla perihéliom (najbližšie k Slnku) 27. septembra 2024. V tento deň bola od Slnka vzdialená len niečo cez 58 miliónov kilometrov. Mnohé kométy sa zhruba v rovnakej vzdialenosti od Slnka rozpadli, no v prípade tejto kométy to našťastie nenastalo a už máme možnosť sledovať jej dlhý chvost na večernej oblohe po západe Slnka. Najlepším obdobím pre pozorovanie kométy bude až do konca októbra. Kométa sa od nás začne vzďaľovať a na oblohe sa bude postupne javiť menej jasná, no zároveň bude v čoraz väčšej uhlovej vzdialenosti od Slnka. Presúvať sa bude do tmavších častí oblohy a zároveň bude aj dlhšie viditeľná. Veľmi dobré podmienky boli už aj 14. októbra, kedy bolo možné na oblohe vidieť niekoľko stupňov dlhý chvost aj voľným okom.
V polovici októbra sa začne presúvať zo súhvezdia Panna do časti súhvezdia Had – Hlava hada. Posledný októbrový týždeň ju už nájdeme v súhvezdí Hadonos. Mesiac sa však dostáva do splnu, ktorý nastáva 17. októbra a pozorovanie kométy tak bude rušené jeho svitom. Po splne už bude Mesiac vychádzať o niečo neskôr a kométu budeme môcť pozorovať vo večerných hodinách na tmavšej oblohe. Ak bude kométa jasná ako sa očakáva, budeme ju môcť pozorovať aj počas decembra malými ďalekohľadmi.
Spracoval: Tomáš Medulka, Mgr. Róbert Adam