Letné obdobie zvlášť počas augusta praje astronomickým aktivitám. Noci sú postupne dlhšie, stmieva sa skôr a počasie býva stabilnejšie s vyšším počtom jasných nocí. Do tohto obdobia veľmi dobre zapadá meteorický roj Perzeidy, ktorý každoročne pozorujeme na našom Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle.
Ide o veľmi známy roj, ktorý dosahuje najvyššiu aktivitu v období od 10. do 13. augusta. Aktívny je však už približne od polovice júla do tretej dekády augusta a tak pri dlhšom pobyte pod bezmesačnou nočnou oblohou môžete vidieť zopár „padajúcich hviezd“ tohto roja už skôr, prípadne po jeho najvyššej aktivite.
Zdrojom meteorov sú drobné úlomky pochádzajúce z kométy 109P Swift-Tuttle, koncentrované do rozsiahleho prúdu pozdĺž dráhy kométy, ktorá obehne Slnko raz za 133 rokov. Pri každom návrate kométy do vnútornej časti Slnečnej sústavy sa z nej uvoľnilo veľké množstvo materiálu, ktoré križuje obežnú dráhu Zeme. Hlavné vlákno má odhadovaný priemer asi 15 miliónov kilometrov a dĺžku približne 120 miliónov kilometrov. Jednotlivé meteoroidy roja vnikajú do atmosféry rýchlosťou asi 60 km/s. V dôsledku trenia o atmosféru vo výške približne 100 kilometrov vzniká ionizačná stopa molekúl vzduchu a takisto zahriatych úlomkov a molekúl pôvodného meteoroidu. Čím je meteoroid väčší a hustejší, vytvorí jasnejšiu a dlhšiu stopu na oblohe. V prípade meteorického roja Perzeidy sú typické aj početné jasnejšie meteory a tiež bolidy, ktoré dosahujú jasnosť vyššiu ako planéta Venuša.
Názov Perzeidy je spätý so súhvezdím Perzeus, v ktorom sa nachádza tzv. radiant tohto roja. Radiant predstavuje malú oblasť na oblohe, z ktorej meteory zdanlivo vyletujú. Počas noci sa výška radiantu nad obzorom mení v dôsledku rotácie Zeme a preto sú najlepšie podmienky na sledovanie meteorov v druhej polovici noci, kedy je radiant najvyššie. Vďaka tomu môžeme vidieť najviac meteorov. Ďalšou výhodou prečo ich v tomto roku sledovať po 23:00 LSEČ, je Mesiac vo fáze okolo prvej štvrte. Počas maxima z 12. na 13. augusta bude zapadať o 22:30 LSEČ (pre polohu AO na Kolonickom sedle) a nenaruší tak svojím svitom pozorovanie menej jasných meteorov. Odporúčame sledovať pohľadom celú oblohu, nakoľko stopy meteorov ďalej od radiantu sú dlhšie a v spojení s vyššou jasnosťou ponúkajú pekné nebeské divadlo. Za hodinu môžeme vidieť aj 60 meteorov tohto roja.
Najviac meteorov uvidíte čo najďalej od miest mimo svetelného znečistenia, kde vyniknú jasné meteory a spozorujete aj menej jasné. Nájsť si treba lokalitu s dobrým horizontom, teda čo najrovnejší obzor bez vyšších stromov alebo kopcov.
Spracoval: Mgr. Róbert Adam