Aj tento rok sa pochodovalo

Počas najkratšej víkendovej noci zo 17. na 18 júna 2023 zorganizovala Vihorlatská hvezdáreň v Humennom v spolupráci s obcou Stakčín 2. ročník turistického podujatia s názvom „Nočný pochod za slnovratom“. Aj keď v tomto roku bola predpoveď počasia nepriaznivá, predsa len sme sa rozhodli pochod zrealizovať.

Ako organizátori sme boli potešení zvýšenému záujmu zo strany verejnosti o účasť na tomto nevšednom podujatí. Na zozname účastníkov sa objavili aj minuloroční pochodujúci a prihlásili sa aj noví. Nepriaznivá predpoveď počasia sa naplnila, no ani dážď neodradil celú skupinu odhodlaných turistov. Pochod dlhý takmer 15 km sa začal pri „Altánku v Kúte“ pri rieke Cirocha odkiaľ sme sa vydali smerom k lúkam pod Vihorlatskými vrchmi. Následne celá skupina prešla do lesa na trasu, ktorá vedie po násype  bývalej úzkokoľajky. Najnáročnejšiemu úseku museli pochodujúci čeliť po prvú zastávku na Šponárni v nadmorskej výške 489 m n. m., kde prebehla 30 minútová pauza a pokračovalo sa k orientačnému bodu „Koľajka“ po oveľa schodnejšom úseku trasy až do cieľa na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Po zaslúženom oddychu pokračoval program v planetáriu, kde sa premietal dokumentárny film s astronomickou tematikou a zrealizovala sa tiež prehliadka hviezdnej oblohy. V areáli sa účastníci  dozvedeli viac o prístrojovom vybavení observatória a o vedeckom výskume, ktorému sa dlhodobo venujeme. Zamračená obloha nám nedovolila pozorovanie hviezdneho neba, planét Jupiter a Saturn ďalekohľadom a tiež ani sledovanie východu Slnka v jeho najsevernejšej polohe. Napriek nepriaznivým podmienkam, ktoré panovali počas víkendu sa tohtoročný „Nočný pochod za slnovratom“ vydaril hlavne vďaka skvelej nálade zúčastnených, ktorých už teraz pozývame na ďalší ročník tohto turisticko- astronomického podujatia.

Ďakujeme všetkým zúčastneným za odhodlanie a za skvelú spoluprácu starostovi obce Stakčín Dušanovi Kolcunovi, jeho spolupracovníkom pri vedení pochodu a príprave trasy a Mariane Grodzovej, vedúcej referátu obecného kultúrneho strediska obce Stakčín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *