Vydarený Deň hvezdární a planetárií

V posledný marcový víkend sa uskutočnilo tradičné celoslovensky organizované podujatie „Deň hvezdární a planetárií“, ktoré na Vihorlatskej hvezdárni v Humennom prebiehalo v nedeľu 26. marca 2023. Celé podujatie bolo realizované s finančnou podporou mesta Humenné.

Celodenné aktivity „Dňa hvezdární a planetárií“ začali dopoludňajším programom pre najmenších premietaním astrorozprávok. Popoludňajší program pokračoval pozorovaním Slnka špeciálnym solárnym teleskopom, cez ktorý mohli návštevníci vidieť peknú slnečnú aktivitu. V kupole hvezdárne prebiehalo pozorovanie Slnka metódou projekcie. Hlavným bodom celodenného programu bola prednáška oceňovaného slovenského astrofotografa a popularizátora astronómie Tomáša Slovinského, ktorý prítomným sprostredkoval zážitky z jeho cesty pre americkú vedeckú organizáciu NOIRLab, na ktorej zhotovil veľké množstvo fotografií tmavej nočnej oblohy z observatórií v Čile, a v USA na Havaji a v Arizone. Niektoré fotografie sú už k dispozícii na stránke https://noirlab.edu/public/products/virtual-tours/ . Poslucháčov po prednáške tiež zaujímali aspekty prípravy na takúto cestu a za akými nevšednými astronomickými úkazmi sa oplatí cestovať po svete. Následne prebiehalo videopásmo „Vesmírne výzvy“, ktoré sa venovalo aktuálnemu dianiu v kozmonautike.

Vo večerných hodinách po zotmení dovolila obloha s malou oblačnosťou pozorovať objekty hviezdnej oblohy z terasy a kupoly hvezdárne. Návštevníci mali možnosť vidieť dva najjasnejšie objekty večernej oblohy – Mesiac pred prvou štvrťou a planétu Venušu. Z ďalších objektov to bola predovšetkým Veľká hmlovina v Orióne, otvorené hviezdokopy na zimnej hviezdnej oblohe alebo stále pozorovateľná planéta Mars. Pozorovanie oblohy bolo tiež doplnené výkladom odborných pracovníkov o orientácii na oblohe a súhvezdiach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *