Zrenovovaná kupola s novým ďalekohľadom

Záver roka 2022 bol z pohľadu astronómie spojený s očakávaním, čo vykúzli kométa C/2022 E3 (ZTF) na nočnej oblohe počas jej približovania k Zemi a postupného zjasňovania. Pre pracovníkov Vihorlatskej hvezdárne v Humennom to bolo predovšetkým obdobie príprav na inštaláciu nového ďalekohľadu v zrenovovanej kupole.

Po slávnostnom otvorení zrekonštruovanej kupoly v roku 1975 vtedajším riaditeľom Michalom Havriľakom bola práve táto kupola a jej vybavenie hlavným symbolom a nástrojom popularizácie a edukácie astronómie medzi obyvateľmi mesta Humenné a regiónu Horného Zemplína. Pre verejnosť sa v nej uskutočňovali večerné besedy pri ďalekohľade spojené s pozorovaním Mesiaca, planét a ďalších objektov nočnej oblohy, či dennými pozorovaniami Slnka. Prebiehali v nej aktivity podporujúce vzdelávanie mládeže z astronomických krúžkov.

Otvorenie kupoly 24. septembra 1975. Na fotografii sprava Michal Havriľak, Ľ. Pajdušáková, Dr. Štenko, v pozadí J. Kocík.

Takisto v novodobej histórii hvezdárne spĺňala kupola svoj účel, avšak po desaťročiach činnosti na nej zub času zanechal svoje stopy. Pre skvalitnenie služieb narastajúcemu počtu návštevníkov v súčasnej dobe, bola renovácia interiéru a modernizácia pozorovacích zariadení nevyhnutná. Investíciu, zameranú na zrekonštruovanie interiéru kupoly, opravy nedostatkov jej exteriéru a zakúpenie kompletne nového pozorovacieho vybavenia finančne podporil Prešovský samosprávny kraj. Pozorovacie zariadenia obsahujú tiež príslušenstvo pre rozšírenie aktivít, ktoré poskytujeme verejnosti, mládeži astronomického krúžku a členom Miestnej organizácie Slovenského zväzu astronómov. Celková výška investície bola 23 721,80 €.

Návštevníci sa môžu tešiť na pozorovania pomocou modernej techniky v esteticky príjemnom prostredí. V strede kupoly je na pôvodnom stĺpe umiestnená nová montáž s vyššou nosnosťou, na ktorej je umiestnený zrkadlový ďalekohľad typy Ritchey-Chretien s priemerom hlavného zrkadla 30 cm s karbónovými výstužami tubusu. K ďalekohľadu bolo obstarané štandardné príslušenstvo pre vizuálne pozorovania a tiež na prácu v oblasti astrofotografie, odborných pozorovaní, či záznamu objektov a javov prebiehajúcich na oblohe. V kupole sa bude naďalej používať aj starší refraktor (šošovkový ďalekohľad) určený na pozorovanie a zákresy slnečnej fotosféry metódou projekcie.

Ak teda vyjde predpoveď meteorológov na jasnú oblohu v tomto týždni, stihnete si cez nový ďalekohľad ešte pozrieť aj kométu C/2022 E3 (ZTF) a okrem nej planéty Jupiter a Mars, či ďalšie objekty zimnej oblohy. Tešíme sa na Vás!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *