Aktuálne astrofoto #5

V dnešnom príspevku sa pozrieme hlbšie do vesmíru. Jarná obloha totiž ponúka na zhliadnutie a astrofotografické vyžitie obrovské množstvo vzdialených hviezdnych ostrovov – galaxií.

Do jarných súhvezdí Panna a Vlasy Bereniky sa premieta Kopa galaxií v Panne. Ide o susednú kopu, ktorá zároveň tvorí centrum Miestnej superkopy galaxií, kam patrí i naša Miestna kopa galaxií s Mliečnou cestou.

Esteticky príťažlivou časťou Kopy galaxií v Panne je tzv. Markarianova reťaz. Obsahuje osem galaxií: M 84, M 86, NGC 4435, NGC 4438, NGC 4458, NGC 4461, NGC 4473 a NGC 4477. Tieto sa premietajú do postupného radu, okolo ktorého je množstvo ďalších členov kopy. Reťaz galaxií je pomenovaná po arménskom astrofyzikovi Benjaminovi Markarianovi (1913 – 1985), ktorý objavil vzájomnú gravitačnú väzbu a spoločný pohyb týchto objektov.

Na vizuálne pozorovanie týchto galaxií je potrebné použiť svetelný teleskop s minimálne 15 cm priemerom. Ich vzdialenosť je v rozmedzí 51 až 56 miliónov svetelných rokov a len v dvojici M 84 a M 86 je odhadovaný počet hviezd (spolu) na 800 miliárd.

Vyššie spomenutá Kopa galaxií v Panne je viditeľná počas jarného obdobia, no na oblohe máme z našich zemepisných šírok možnosť pozorovať aj iné zaujímavé galaxie počas celého roka. Dvojica M 81 a M 82 v súhvezdí Veľká Medvedica je asi najznámejšia. Jej viditeľnosť je ideálna práve koncom zimy a začiatkom jari, kedy kulminuje po zotmení 70° nad severným horizontom.

Tieto galaxie patria do Kopy galaxií M 81, ktorá nesie meno po najmasívnejšom objekte v nej a premieta sa do súhvezdí Veľká Medvedica a Žirafa. Vzdialená je len 12 miliónov svet.rokov, patrí teda medzi najbližšie kopy k Miestnej kope galaxií. Dvojicu M 81 a M 82 môžete rozoznať aj triédrom, no lepšie vyniknú v aspoň 15 cm teleskope.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *