Aktuálne astrofoto #3

Tohtoročná jar sľubovala astronómom ozdobu hviezdnej oblohy na akú čakáme už niekoľko rokov – kométu, ktorá by mohla byť viditeľná aj voľným okom. Zdá sa však, že realita bude trochu iná…

Ešte koncom minulého roka bola automatizovaným systémom ATLAS na Havajských ostrovoch objavená kométa, ktorej bolo pridelené označenie C/2019 Y4 (ATLAS). Parametre jej dráhy sú podobné kométe C/1844 Y1, viditeľnej voľným okom na prelome rokov 1844 a 1845, je teda možné, že ide o úlomok kedysi väčšej kométy. Od začiatku roka 2020 začala rýchlo zjasňovať a predpovedné modely dávali šancu na jej viditeľnosť voľným okom v máji.

Ešte koncom marca ju náš kolega, Róbert Adam, takto fotograficky zachytil z kolonického observatória:


Kométy sú však objekty medziplanetárnej hmoty, ktoré veľmi často pripravia pozorovateľom kadejaké prekvapenia, a tentoraz je nemilé.

Začiatkom apríla jasnosť kométy začala stagnovať, dokonca bol zaznamenaný jej pokles. Snímky z ostatných dní odhalili príčinu tohto vývoja jasnosti. Kometárne jadro objektu C/2019 Y4 (ATLAS) sa rozpadlo na minimálne 4 väčšie fragmenty, čím je osud tejto kométy zrejme spečatený. Najpravdepodobnejším scenárom bude postupný zánik kométy celkovou dezintegráciou jadra, čo bude sprevádzané nerovnomerným slabnutím jasnosti.

Predpovedné modely jasnosti komét teda treba brať s veľkou rezervou, čo sa potvrdilo aj v tomto prípade. Určujúcim faktorom jasnosti je totiž neznáma vnútorná štruktúra a kompaktnosť jadra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *