Perzeidy na kolonickom nebi

Vihorlatská hvezdáreň v Humennom v spolupráci s MO SZA v Humennom už tradične každý rok organizuje niekoľkodňový astrokemp „Perzeidy“. Hoci tento rok pozorovaniam najznámejšieho meteorického roja nepriala fáza Mesiaca, na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle sa od 7. do 13. augusta 2019 zišlo celkom 15 odhodlaných pozorovateľov. Celé podujatie bolo podporené dotáciou od Slovenského zväzu astronómov.

Pozorovatelia v akcii vo svite Mesiaca

Počas astrokempu sme sa venovali nielen vizuálnym pozorovaniam, ale niekoľkí z nás sa snažili aj zachytiť meteory na čipy digitálnych zrkadloviek. Počasie nám prialo tri zo šiestich nocí, ktoré sme na kolonickom observatóriu strávili. Výsledkom pozorného sledovania nočnej oblohy počas 13 hodín čistého pozorovacieho času je 909 záznamov o preletoch meteorov. Podľa našich pozorovateľov patrilo 651 stôp perzeidám. Pozorovania sú priebežne spracované a odosielané do databázy International Meteor Organization. Tu poslúžia odborníkom študujúcim prúd meteoroidov pochádzajúci z kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá je materským telesom nami sledovaného meteorického roja.

Naši neúnavní astrofotografi sa tiež môžu pochváliť peknými úlovkami. Medzi nimi vyniká bolid z noci maxima aktivity Perzeíd. Bol vôbec najjasnejším pozorovaným meteorom celej expedície s jasnosťou odhadnutou na -4 až -5 mag.

Najjasnejší bolid tohtoročnej expedície

Počas astrokempu sme sa emailovo pozdravili so známym českým astrofotografom Petrom Horálkom, ktorý nás s radosťou upozornil na Astronomickú snímku dňa NASA pre 12. august tohto roka. Zaspomínali sme si ňou na minuloročnú expedíciu, keďže ňou bola fotografia „pršania perzeíd“ nad kolonickým planetáriom z augusta 2018.

Dúfame, že sa o rok pri trochu lepších pozorovacích podmienkach znova stretneme na observatóriu v Parku tmavej oblohy Poloniny.

Mgr. Peter Mikloš
odborný pracovník hvezdárne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *