Digitálne planetárium

V decembri roku 2017 bolo na AO na Kol.sedle do prevádzky uvedené digitálne planetárium. Zariadenie od Immersive Adventure dodala a sprevádzkovala firma Nowatron Elektronik z ČR.

 

 

Komplet pozostáva z digitálneho projektora Barco F-50 s rozlíšením 2560 x 1600 pixelov a s príslušnou optikou typu "rybie oko" zabezpečujúcou projekciu na polguľovitú premietaciu plochu kupoly planetária.

Doplnkový 30-palcový monitor s rozlíšením 2560 x 1600 pixelov a špeciálne upravenú klávesnicu využíva lektor pri obsluhe.

 

Projektor

Barco F-50

Rozlíšenie kratšej strany

1600 px

Svietivosť

5000 lm

Hmotnosť

17 kg

Projekčná vzdialenosť

5 - 12 m

Použitie

S optickou úpravou "rybie oko" pre celooblohové projekcie do planetárií a multimediálnych kinosál.

Projektor priemyselného typu vhodný aj na prevádzku 24/7.

 

 

Srdcom celej projekcie je počítač, na ktorom beží softvér SpaceCrafter vyvinutý projektom Lhoumeau Sky-System. Softvér SpaceCrafter je postavený na báze programu Stellarium360 a dáva lektorovi možnosti zobrazenia širokého spektra úkazov na hviezdnej oblohe.

 

 

Bohatá ponuka animácií, krátkych videí, skriptov i obsiahlejších dokumentov uvádza návštevníka do dejov v blízkom i vzdialenom vesmíre a objasňuje mu ich fyzikálnu podstatu.

Zostava digitálneho planetária bola inštalovaná taktiež na výsuvnom mechanizme. Pôvodné opto-mechanické planetárium ZKP-2 ostalo plne funkčné a sálu možno využívať aj ako konferenčnú.