Astronomické observatórium na Kolonickom sedle

Vihorlatská hvezdáreň má svoje detašované pracovisko postavené na výkon odbornej pozorovateľskej činnosti. Astronomické observatórium na Kolonickom sedle (ďalej AO) sa nachádza vo východnej časti okresu Snina, pri ceste spájajúcej mesto Snina s hraničným prechodom SR/Ukrajina v Ubli.

Doprava autom: Po prekonaní Kolonického sedla za dedinou Kolonica asi po 600 m odbočíte doprava a za dreveným ukazovateľom po 280 m od hlavnej cesty sa nachádza pozorovací komplex.
Bicyklom: Po cyklotrase Snina - Sninské rybníky - Pri Umartom - Šponáreň - Rázcestie nad Kolonicou - Križovatka Koľajka - AO.
Letecky: Priamo pri AO sa nachádza letisko ( 500 m, asfalt ), ktoré napriek dobrému stavu pristávacej plochy nie je v prevádzke, preto letecká doprava je možná len po najbližšie letisko v Kamenici nad Cirochou (30km).
Hromadná doprava vlak, autobus: Koľajnice končia v obci Stakčín. Je vhodné prestúpiť na autobus už v Humennom alebo v Snine. Cez Kolonicu prechádzajú autobusy smerujúce do Uble, alebo Strihovca a tiež autobus, ktory obchádza celé pohorie Vihorlat cez Humenné, Sninu, Ubľu a Michalovce. V každom prípade sa treba vyhnúť spojom, ktoré prechádzajú cez Kalnú Roztoku. Majú síce na trase zastávku Kolonica rázcestie, ale to je od AO 7 km a potom spoj prechádza vedľajšou dolinou.
Priamo pri AO zastávka autobusu nie je. Treba si zakúpiť lístok do obce Ladomirov a požiadať vodiča o vystúpenie pri hvezdárni. Takisto pri vyhľadávaní spojenia na internete treba ako cieľovú stanicu uviesť Ladomirov.

 

Zemepisná šírka : +48° 56´ 05,7" (+-0.2") = +48°934917    
Zemepisná dĺžka: E 22° 16´ 25,7" (+-0.2") = 22°2738 = 1h 29m 05,71s
Nadmorská výška : 460 m.n.m.        

Situácia:

Mapa
Legenda
1. Hlavná budova AO - riadiaca miestnosť ďalekohľadov, miestnosť pre pozorovateľov, spoločenská miestnosť
2. Kupola VNT
3. Odsuvná pozorovateľňa - drevený odsuvný domček
4. Pozorovací pavilón - ATACAMA
5. Stará pozorovateľňa - s odsuvnou strechou
6. Pavilón UPJŠ Košice
7. Plošina pre verejnosť - ASTROTURISTIKA
8. PLANETÁRIUM
9. Slnečný ďalekohľad pre verejnosť
10. Klimatologická stanica
11. Slnečné hodiny
12. Informačné centrum Parku tmavej oblohy Poloniny